Hi! Ik ben Tommes! En ik ben al zo’n 25 jaar bezig om organisaties te helpen zelf te veranderen; de laatste 8 jaar doe ik dat vanuit GroupMapping. Ik heb het geluk gehad dat ik in aanraking kwam met een diep doorleefde, op samenwerking gerichte systemische filosofie en methodologie. Ontwikkeld vanuit passie, met als doel om samen complexe uitdagingen op te lossen. Als je wilt weten wat ik daar nog meer over heb verteld en nog zeker ga doen, kijk dan vooral verder op onze site en socials rond. Of zoek contact!
Mijn passie ligt bij het ‘naar executie brengen’ van strategie. Want hoe mooi is een strategie die niet alleen begrepen, maar ook echt gevoeld wordt door iedereen in de organisatie? Waar mensen in hun dagelijkse werk mee uit de voeten kunnen? Die niet alleen waarde toevoegt voor direct betrokkenen, maar ook een bijdrage levert aan een betere wereld?
Te vaak eindigt strategie als een fraai opgemaakt boekwerk dat ergens in een la verdwijnt. De medewerkers – zij die aan de knoppen zitten – krijgen er hooguit iets van mee in aangepaste KPI’s of tijdens een jaargesprek. Ze moeten zelf op zoek naar de inhoud en vooral: het ‘waarom’. Dat moet én kán anders.
Ons eerste gezamenlijke huzarenstuk leverden we in 2018. De kern lag in een van de eerste gesprekken met de CEO van een groot ingenieursbureau. Op onze vraag wat hij wilde bereiken met een andere manier van strategieontwikkeling en communicatie, zei hij na wat stevig sparren: “Ik wil eigenlijk gewoon dat ik over vier maanden met elke willekeurige collega een goed inhoudelijk gesprek kan voeren over de strategie en hoe we werken aan de realisatie ervan.”
We haalden alles uit de kast: meeslepende events, creatieve communicatiemiddelen, leiderschapstrajecten, co-creatie met medewerkers uit alle lagen, ‘extreme writing’-sessies (waarmee we in korte tijd tot sterke content kwamen) en… de StrategieBox. Ja, echt. Een box met instructies en audio – inclusief de herkenbare stem van collega Paul, die op een gegeven moment wel héél vaak te horen was. Maar het werkte.
Wat er toen gebeurde, was magisch. Rondom de StrategieBox ontstond beweging en betrokkenheid. Leidinggevenden gingen zélf met hun teams aan de slag – zoals we het bedoeld hadden. Geen consultants erbij, geen extern projectteam. Gewoon samen het strategiedocument doorgronden, vertalen naar de eigen praktijk en dagelijks werk. In een paar weken tijd werden zo’n 2000 medewerkers meegenomen in het verhaal. Ze mochten er iets van vinden, feedback werd verzameld en in de strategie verwerkt. Het eigenaarschap verschoof: van ‘zij’ naar ‘wij’.
Ik vergeet nooit het moment tijdens een werksessie met het strategieteam. Iemand zei: “We moeten natuurlijk ook nog over de implementatie gaan nadenken hè…”
Even stilte. En toen:
Kippenvel. Want dat ‘halve jaar’ zat alleen nog in het hoofd. Niet in de realiteit. De strategie was al tot leven gebracht, door de mensen zelf. Dat is precies waar het ons om te doen is: strategie tot leven brengen, gedragen door de organisatie zelf.
Inmiddels zijn we jaren verder en hebben we tientallen soortgelijke verandertrajecten gedaan. Altijd met dezelfde ambitie: strategie-executie concreet, begrijpelijk en betekenisvol maken. We blijven onze aanpak verbeteren: sneller, slimmer, met meer beleving en minder gedoe. Soms gestandaardiseerd, soms volledig op maat. Maar altijd met de mens centraal. Want uiteindelijk willen wij – net als jij – het grootste deel van onze dag besteden aan leuk werk, met leuke mensen en samen leuke resultaten behalen. Toch?
* Ook vóór mijn tijd bij GroupMapping leverde het team indrukwekkende bijdragen aan grote verandertrajecten. Denk aan de integratie van Vodafone en Ziggo of het begeleiden van een ambitieus IT-programma bij Akzo Nobel.
Haarlemmerweg 317E
1051 LG Amsterdam
The Netherlands